Filtry kabinowe a zdrowie

Aspekty zdrowotne używania klimatyzacji samochodowej

filtr kabinowy do klimy, filtry przeciwpyłkowe do układów wentylacji w samochodzieNa przestrzeni ostatnich kilku lat korzystanie z klimatyzacji w naszych samochodach stało się oczywistością. Niemal wszystkie produkowane w chwili obecnej auta, już w standardzie wyposażone są w klimatyzację, która z założenia ma poprawić komfort podróżowania kierowcy i pasażerów. Istotnie tak jest jeśli schładzamy powietrze w naszym samochodzie w sposób odpowiedzialny, regularnie wymieniamy filtr przeciwpyłkowy, a także przestrzegamy kilku prostych zasad eksploatacji – wówczas możemy cieszyć się z czystego i dobrej jakości powietrza. W przeciwnym razie narażamy własne zdrowie co często skutkuje problemami alergologicznymi, laryngologicznymi czy dermatologicznymi.

Temperatura na właściwym poziomie Zestawiając wszelkie plusy i minusy wiadomo z całą pewnością, że klimatyzacja pozostanie już standardem i tylko od nas zależy czy zaadoptujemy ją do własnych potrzeb i zadbamy o bezpieczeństwo podróżowania. Z badań przeprowadzanych wśród kierowców jednoznacznie wynika, że czują się o wiele bardziej komfortowo gdy podczas jazdy temperatura w kabinie nie wzrasta. Od strony medycznej należy dodać, iż stabilna temperatura otoczenia utrzymuje puls na jednakowym poziomie, zapewnia prawidłową spostrzegawczość i właściwy czas reakcji, co bezpośrednio wpływa na wyeliminowanie ryzyka kolizji czy wypadku. Najczęściej pojawiające się problemy zdrowotne spowodowane poziomem temperatury wewnątrz samochodu to infekcje górnych dróg oddechowych, bóle gardła, przeziębienia. Szczególnie zaniepokojone trafiają do pediatrów matki, których dzieci po podróży samochodem w upalny dzień szybko łapią kolejne infekcje. Często wówczas pojawia się pytanie czy nie korzystniej byłoby podróżować z wyłączoną klimą a w zamian tego szeroko otworzyć szyby? Lekarze są w tej kwestii jednogłośni i zdecydowanie odradzają tworzenie przeciągów, które w konsekwencji mogą okazać się znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Aby uniknąć podobnych problemów wystarczy jedynie we właściwy sposób regulować poziom komfortu cieplnego. Poniżej kilka podstawowych zasad, które pozwalają ustrzec się niepotrzebnych chorób:

  • w wyjątkowo upalne dni, przed jazdą zalecane jest otwarcie szeroko drzwi samochodu na 5-10 minut tak aby wyrównać poziom temperatury wewnątrz kabiny, co obniży ryzyko pojawienia się problemów medycznych wywołanych nagłym spadkiem temperatury po załączeniu klimatyzacji. Zabieg taki odciąża także sprężarkę w pierwszej fazie pracy, co przekłada się na wydłużenie jej żywotności.
  • różnica temperatury pomiędzy tą panującą wewnątrz samochodu, a zewnętrzną temperaturą powietrza nie powinna być większa niż 8?C (przy dłuższej kilkugodzinnej podróży nie więcej niż 5°C).
  • na około 10 minut przed zakończeniem jazdy należy wyłączyć klimatyzację aby zmniejszyć różnicę temperatury w stosunku do tej panującej na zewnątrz pojazdu. Pozwoli to uniknąć powstania zjawiska szoku termicznego po opuszczeniu samochodu, co jest najczęstszą przyczyną infekcji.

Czyste powietrze pozbawione groźnych alergenów Z jednej strony musimy pamiętać o zapewnieniu właściwego poziomu chłodzenia, z drugiej natomiast koniecznym jest zadbanie o jakość powietrza wtłaczanego przez układ wentylacji. Właściwie schłodzone, a nawet posiadające odpowiednią wilgotność powietrze wciąż może być niebezpieczne dla zdrowia podróżnych, a w szczególności dzieci i niemowląt, jeżeli nie zostanie oczyszczone z niepożądanych alergenów. Jedynym i najskuteczniejszym sposobem walki z bakteriami, zarodnikami grzybów i innymi zanieczyszczeniami jest filtr kabinowy montowany tuż za kratkami nawiewowymi w kokpicie pojazdu. Specjalnie przygotowane warstwy filtra, które cechują się bardzo niewielką przepustowością zatrzymują wewnątrz swojej struktury mikrocząsteczki pochodzenia biologicznego i chemicznego. Niestety tylko do pewnego czasu i jeśli filtr przeciwpyłkowy nie jest wymieniany regularnie to przestaje spełniać swoją funkcję, a wręcz przeciwnie staje się podłożem do dalszego rozwoju drobnoustrojów. Docierająca do zabrudzonego już filtra wilgoć stwarza środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, którymi niestety oddychamy podczas jazdy, i które powodują rozmaite reakcje alergiczne skóry, zapalenie spojówek czy infekcje kataralne. Zanieczyszczony i nieregularnie wymieniany filtr kabinowy może być powodem:

  • wydobywania się nieprzyjemnych zapachów z układu klimatyzacji
  • nadmiernego parowania szyb
  • obniżenia jakości chłodzenia na skutek oporów w przepustowości wtłaczanego powietrza
  • odczuwalny wzrost zużycia paliwa

Wszystkich wyżej wymienionych niedogodności można uniknąć pamiętając jedynie o regularnej wymianie filtra kabinowego klimatyzacji. Koniecznym jest po prostu wykreowanie świadomości obowiązku samej wymiany, podobnie jak przed laty na stałe zagościły w naszych samochodach dziecięcej foteliki. Dziś już nikt nawet nie pomyśli o ewentualnych oszczędnościach i rezygnacji z zakupu fotelika dziecięcego. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów zapinamy je w specjalnych fotelikach i tak samo powinniśmy wyeliminować ryzyko wystąpienia chorób i reakcji alergicznych wymieniając zużyty filtr klimatyzacji na nowy. W większości samochodów wymiana filtra nie stanowi większego problemu i można dokonać jej samemu bez konieczności wizyty w serwisie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Auto klimatyzacja samochodowa, Filtry kabinowe a zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.