Skuteczny i szybki sposób na odświeżenie układu klimatyzacji

pianka do czyszczenia układu wentylacji i klimatyzacji samochodowejKlimatyzacja samochodowa to system wymagający pewnych zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych, mających zapewnić jego długą i bezawaryjną pracę. Niestety większość kierowców zapomina o obowiązkach związanych z obsługą układu i zaczyna reagować w sytuacji gdy wewnątrz kabiny odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Taka spóźniona reakcja, może okazać się już niewystarczająca i oznaczać spore wydatki. Przyczyną wszelkich problemów jest parownik, który z uwagi na specyficzne warunki pracy – wilgoć i brak dostępu światła – narażony jest na powstawanie w jego obrębie różnego rodzaju grzybów i pleśni. Nieprzyjemny zapach poprzez dmuchawę wtłaczany jest przez kratki wentylacyjne do wnętrza auta i wpływa na odczuwalny przez podróżujących dyskomfort. Dodatkowo naraża także kierowcę i pasażerów na pojawienie się niepożądanych reakcji alergicznych. W sytuacji kiedy zaczynamy odczuwać nieprzyjemny zapach może być już za późno na działania kosmetyczne i okazać może się, że wymiana filtra kabinowego jest niewystarczająca, a parownik należy zdemontować i fizycznie oczyścić jego powierzchnię. Aby nie dopuścić do takich sytuacji należy regularnie stosować środki chemiczne gwarantujące skuteczną profilaktykę.

odgrzybiacz do klimatyzacji, odgrzybianie układu klimatyzacji samochodowej, spray do dezynfekcji klimatzyacjiNajprostszą i zarazem najtańszą metodą profilaktycznego oczyszczania i dezynfekcji klimatyzacji są aktywne pianki. Preparat wyposażony jest w długi elastyczny wężyk, który należy wprowadzić do kanału wentylacyjnego najdalej jak to tylko możliwe. Pianka jest delikatną, nielepką substancją, która dzięki właściwością penetrującym dociera do wszelkich trudno dostępnych zakamarków w kanałach wentylacji, a przede wszystkim do ożebrowanej powierzchni parownika. Składniki preparatu działają na bakterie i grzyby niwelując ich działanie i ograniczając wydzielanie nieprzyjemnych zapachów zastępując je delikatną kompozycją zapachową.

instrukcja obsługi aktywnej pianki:  

 1. Wyłączyć klimatyzację i zdemontować filtr kabinowy
 2. Ustawić nawiew w kabinie na kratki centralne
 3. Uruchomić obieg wewnętrzny i maksymalne obroty dmuchawy
 4. Pokrętło regulacji temperatury przestawić na minimum
 5. Mocno wstrząsnąć opakowaniem przed użyciem i wprowadzić elastyczny wężyk do kratki wentylacyjnej usytuowanej najbliżej parownika. Najczęściej jest to boczny kanał wentylacji od strony pasażera.
 6. Aplikować piankę przez minutę czasu.

Dla utrwalenia efektu, po oczyszczeniu układu pianką aktywną zaleca się jego dodatkową dezynfekcję za pomocą sprayów  z cząsteczkami nano-srebra. Specjalna nano-technologia zapewnia skuteczną walkę z nieprzyjemnymi zapachami także na długo po zastosowaniu preparatu.

instrukcja obsługi preparatu z cząsteczkami nano-srebra: 

 1. Zdemontować filtr kabinowy
 2. Włączyć klimatyzację na maksymalne chłodzenie
 3. Otworzyć wszystkie nawiewy na maksymalne otwarcie i włączyć obieg zamknięty
 4. Szczelnie zamknąć wszystkie szyby
 5. Wstrząsnąć i umieścić preparat przed przednim fotelem pasażera, kierują wylot na kratkę wentylacyjną
 6. Uruchomić uwalnianie preparatu i szczelnie zamknąć drzwi
 7. Po około 10 minutach należy usunąć puste opakowanie i zamontować nowy filtr kabinowy

Należy pamiętać, że przedstawione powyżej środki chemiczne to element profilaktyki, która przynosi pożądane efekty i nie dopuszcza do sytuacji pojawienia się w samochodzie nieprzyjemnych zapachów, pod warunkiem że używamy tego typu preparatów systematycznie.

Pełna oferta odświeżaczy klimatyzacji oraz chemii samochodowej dostępna jest na naszym sklepie

Klimatyzacja samochodowa Laser Sinex

Opracowanie na podstawie informacji producenta
i doświadczeń firmy Laser-Sinex,
Adam Mańkowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Auto klimatyzacja samochodowa, Skuteczny i szybki sposób na odświeżenie układu klimatyzacji i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.