Mechanizm optyczny w drukarce laserowej – schemat

Mechanizm optyczny drukarki laserowej, budowa, schemat

Schemat budowy i działania mechanizmu optycznego drukarki

Mechanizm optyczny w drukarkach laserowych składa się z dwóch części. Pierwszą jest mikroprocesor, laser oraz zestaw zwierciadeł i soczewek, które znajdują się w drukarce. Drugą częścią jest wałek optyczny (tzw. bęben OPC), który znajduje się w tonerze do drukarki. Cały układ ma za zadanie sformować i nanieść na papier obraz, który chcemy wydrukować.

Proces formatowania obrazu do wydruku w dużym uproszczeniu przebiega następująco: po otrzymaniu danych do wydrukowania, mikroprocesor zaczyna naświetlać laserem bęben OPC, którego powierzchnia jest naładowana elektrostatycznie. Naświetlenie powoduje zmianę ładunku i na bębnie powstaje elektrostatyczny obraz wydruku. W zależności od rodzaju mechanizmu, laser naświetla miejsca gdzie ma być obraz lub miejsca gdzie go nie ma. Następnie na obracający się wałek światłoczuły nanoszony jest proszek, który pod wpływem różnicy ładunków elektrostatycznych przylega do wałka OPC tam gdzie został uformowany elektrostatyczny obraz. Na końcu proszek jest przekazywany na kartkę papieru (do której też początkowo przylega tylko dzięki różnicy w ładunkach elektrostatycznych) a następnie zostaje na niej utrwalony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje techniczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.